• W ostatnim numerze
  • Numer 11-12/2008
© "Chrześcijanin", nr 11-12/1997
Drukuj Wyslij adres A A A  

Jan Nykiel

6 sierpnia br. w wieku 100 lat odszedł do wieczności pastor Jan Nykiel, jeden z pionierów polskiego ruchu zielonoświątkowego w Stanach Zjednoczonych. Urodził się 15 stycznia 1897 roku we wsi Głogowiec koło Przeworska. Do Ameryki wyemigrował w 1912 roku, gdzie zamieszkał w Bostonie, w stanie Massachusetts. Wraz z żoną nawrócił się do Jezusa w 1918 roku, a od roku 1920 rozpoczął polskie zgromadzenia dzieci Bożych w swoim mieszkaniu, a poźniej w obiektach kościelnych. Był jednym z inicjatorów powstania Polskiego Oddziału International Pentecostal Assembly grupującego polskie zbory zielonoświątkowe działające na terenie Stanów Zjednoczonych. W roku 1937 zainicjował powstanie czasopisma "Dobry Pasterz", którego był wydawcą i naczelnym redaktorem aż do 1989 roku, kiedy pismo przestało się ukazywać. W nakładzie ok. 1500 egz. docierało ono do Polaków w wielu krajach. Wydawał też broszury ewangelizacyjne, m.in. "Serce człowieka" i "Jak stać się chrześcijaninem". W 1933 roku został ordynowany na pastora w International Pentecostal Assembly, a od 1939 roku aż do śmierci był duchownym Assembliess of God, największego Kościoła zielonoświątkowego w USA.

Żona Jana Nykla, Helena, zmarła w wieku 84 lat w 1984 roku. Zmarły pozostawił dwóch synów, Franka i Johna Thomasa oraz córkę Jean z rodzinami. Pogrzeb odbył się w Dorchester, dzielnicy Bostonu, gdzie mieszkał 85 lat.

Kazimierz Sosulski


Johan Maasbach

18 września 1997 roku zmarł w wieku 78 lat pastor Johan Maasbach, jeden z wybitnych przywódców ruchu zielonoświątkowego w Holandii. Urodził się jako trzynaste dziecko w rodzinie mającej czternaścioro dzieci. Nawrócony w wieku dziewięciu lat, w okresie wczesnej młodości żołnierz Armii Zbawienia, następnie zaś do końca II wojny światowej marynarz (kucharz) pływający na statkach holenderskiej floty handlowej, stał się J. Maasbach w latach powojennych znanym ewangelistą. Prowadził kampanie ewangelizacyjne nie tylko w Holandii, ale także w innych krajach, a przede wszystkim w Indiach i Indonezji. Był też kilka razy w Polsce. Szczególnego rozmachu służba ewangelizacyjna Johana Maasbacha nabrała po wizycie misyjnej w Holandii amerykańskiego ewangelisty T. L. Osborna, którego był tłumaczem. Działalność ewangelizacyjna J. Maasbacha była bardzo owocna. Doprowadziła do powstania szeregu zborów, które połączyły się we wspólnotę zielonoświątkową, jedną z kilku w Holandii. Wspólnocie tej do końca swego życia przewodził J. Maasbach. Ta wspólnota charakteryzowała się m.in. i tym, że nabywała od państwa za symbolicznego guldena opuszczone z powodu zaniku parafii kościoły rzymskokatolickie, by je odnowić, troszczyć się o nie i napełnić je odrodzonymi ludźmi chwalącymi entuzjastycznie Pana (np. w Utrechcie, Rotterdamie, Goudzie). Zmarły pozostawił żonę, Willy Maasbach, i siedmioro dorosłych dzieci z rodzinami.

Edward Czajko

Artykuł jest własnością redakcji Miesięcznika "Chrześcijanin".
Przedruk dla celów komercyjnych możliwy jest po uzyskaniu zgody redakcji oraz podaniu źródła.
Do początku strony